Kredibilite nedir?

Kredibilite nedir?

82

 

Tüketicilerin kurumlarda finansal pozisyonlarına kredibilite denilmektedir. Bu pozisyonda yer alan müşteriler ödemelerini bankalara düzenli olarak yapmış olan kişiler, hiçbir takip aşamasına girmemiş olan kişiler ve bankalar ile ilişkileri olumlu olup kredi notları yüksek olan kişiler yer almaktadır. Bankaların müşterilerine güvenebilmek için bu olumlu davranışların görülmesi gerekmektedir ve bu olumlu durumlarda finansal puanlara dönüşerek müşterilerin bilgileri içerisine kaydedilmektedirler.

Bankaların için güvenilir olmayan, kredi notu düşük olan yani finansal güvenilirliği olmayan kişilerin kredi notu düşük olmaktadır. Kredilerin düzenli ödenememesi, kredi ödemelerinin eksik ya da zamanında yatırılmaması gibi durumları yapan banka müşterilerinin bankaların sistemlerinde güvenilirliği azalan müşteri konumunda yer aldıkları bilinmektedir. Bu sebeple de kredi notlarında düşüşler meydana gelecektir. Kredi notlarının düşük olması da yine güvenilirliğin az olmasıyla beraber bankalardan tekrardan kredi almak istediğinizde size olumsuz cevap verilmesine neden olacaktır. Ancak bankaya olan taksitlerinin geri ödemelerini düzenli bir şekilde yapmış olan banka müşterileri, zamanında ve eksiksiz yatırmış olan banka müşterilerinin bankaların kayıtlarında güvenilir müşteri olduklarını da unutmamalısınız. Bu olumlu durumlar kredi notları üzerinde de olumlu sonuçlar doğuracağından kredi notlarının yükselmesine sebep olmaktadır. Kredibilite, banka müşterilerinin kredi notları ile paralellik göstermektedir. Yani kısacacı banka müşterilerinin kuruluşlardaki finansal geçmişleri olduğundan dolayı önemli bir aşamadır. Bu durumu etkileyen faktörlerin arasında ise banka müşterisinin medeni durumu, eğitim durumu, çocuk sayısı, çalıştığı kurum, yaşı, ikamet adresleri gibi faktörler de bu ölçüde etkili olan özelliklerdendir.

Kredibilitenin azalmasına sebep olan etmenleri ise şu şekilde ifade edebiliriz:

Ödemekte oldukları kredi kartı borçları ya da kredi borçlarını zamanında ödeyememe,
Almış oldukları kredilerin ya da kredi kartı borçlarının ödenememesi durumundan dolayı takip sürecine girmiş olmak,
Borçlarının icra ve haciz yolu ile borçlu olduğu bankalar tarafından alınmış olması,
Çek ve senetleri ile ilgili çıkmış olan sorunlar, karşılıksız kullanmış oldukları senet ve çekler,
Diğer bankaların kredi kartı ya da kredi ödemelerinden dolayı belirsizlik yaşanması gibi durumlar, bu ölçümün azalmasına sebep olabilecek nedenlerdendir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.